Kilka słów o metodzie Montessori

Misją naszej Szkoły jest wychowanie i edukacja Dzieci do wartości, aby w przyszłości były odpowiedzialnymi i świadomymi ludźmi. Tworzymy warunki umożliwiające samodzielny i aktywny rozwój, wzbudzamy i podtrzymujemy entuzjazm do nauki, jednocześnie budując w Dzieciach poczucie wartości oparte na adekwatnej samoocenie.

Naszym pragnieniem jest ukształtować ludzi żyjących spełnionym i szczęśliwym życiem, wolnych i asertywnych w wyborach, ale również respektujących wolność innych i szanujących różnorodność otaczającego nas świata.

Sprawdź co oferujemy
Kompetencje przyszłości
Pomagamy dzieciom w dojrzewaniu do samodzielności i odpowiedzialności za swój proces nauki. Dzięki planowaniu i podsumowaniu pracy, poznają swoje kompetencje. Stwarzamy warunki do kreatywności, interdyscyplinarności, uczymy mądrego rozwiązywania problemów i nieschematycznego myślenia. Włączamy dzieci w procesy decyzyjne dotyczące klas i szkoły. Umożliwiajmy dyskusję i chętnie słuchamy.
Samodzielność i odpowiedzialność
Dzięki odpowiednio przygotowanemu otoczeniu i właściwej komunikacji nauczycieli, dzieci budują poczucie własnej wartości oraz świadomość sprawczości. Uczniowie mają wybór miejsca i sposobu pracy. Każdy osiąga efekty powiązane z jakością i ilością pracy oraz własnych uzdolnień. Stosujemy tutoring rówieśniczy.
Kompleksowa nauka w szkole
Uczymy myślenia, nie nauki na pamięć. Dajemy możliwość pracy samodzielnej i w grupach, bo dzieci najchętniej uczą się od siebie nawzajem. Całość nauki odbywa się w szkole i nie zadajemy zadań domowych. Dzięki obecności nauczycieli na pracy własnej, każde dziecko może rozwijać się na miarę swoich możliwości. Nauczyciele potrafią stopniować poziom trudności realizowanego materiału. Realizujemy podstawę programową metodą Montessori, a także rozszerzenia uczące logicznego i analitycznego myślenia.
Brak kar i nagród
Wiemy, że motywacja wewnętrzna, bezpieczeństwo i relacja z rówieśnikami i nauczycielami to konieczna baza. Traktujemy błędy jako naturalny element procesu nauki i rozwoju osobistego. Dajemy czas i mądrze pokazujemy dalszą drogę na miarę możliwości danego dziecka. Wzajemnie się szanujemy. Chcemy, aby dzieci były asertywne i odważne moralnie.
Rozwój talentów
Każdy z nas jest wyjątkowy i ma swoje szczególne możliwości. Dzieci rozwijają swoje talenty na klubach zainteresowań i w projektach. Szkoła realizuje również program badania talentów i ich rozwoju.
Nauczyciel - tutor
Mądry i otwarty na świat oraz potrzeby uczniów nauczyciel potrafi zainspirować do pracy i dalszych poszukiwań. Własna pasja, hobby i świadomość, a także szerokie szkolenia metodyczne pozwalają na skuteczną pracę w klasach. Nauczyciel to również uważny obserwator procesów zachodzących w grupie.
Technologie cyfrowe
Uczymy mądrego, użytecznego posługiwania się nowoczesnymi technologiami. Prowadzimy do rozumienia funkcjonowania technologii, sposobów pracy oraz uzależnień. Realizujemy nowatorski program kodowania, uczymy logicznego i strategicznego myślenia na zajęciach szachowych i robotyki. Starsi uczniowie uczą się programowania.
Edukacja globalna
Pomagamy zrozumieć współzależności, przenikanie się systemów kulturowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych. Wiemy, że świadomy człowiek jest niezależny w myśleniu i decyzjach. Kształtujemy podstawę odpowiedzialności, otwartości, osobistego zaangażowania.
Psychoedukacja
Szanujemy dzieci w ich potrzebach, rozmawiamy o emocjach, uczymy je identyfikować, nazywać i radzić sobie z nimi. Praktykujemy stoliczek pokoju, który ułatwia rozwiązywanie konfliktów rówieśniczych. Określamy nieprzekraczalne granice, tak aby każdy mógł się czuć bezpieczny i zauważony. Realizujemy autorskie programy psychoedukacji.
Wielkie Lekcje
Pięć Wielkich Lekcji to fundament edukacyjny prezentowany co roku - powstanie wszechświata, historii życia na Ziemi, historii człowieka, historii pisma i historii liczb. Te opowieści to mapa wiedzy, pokazująca z lotu ptaka bardzo szeroki kontekst nauki i powiązania między różnymi jej dziedzinami. Wielkie Lekcje osadzone są w astronomii, fizyce, geologii, naukach o życiu. Opowiadają o korzeniach i rozwoju cywilizacji.
Cztery Tajemnice
Prowadzimy autorski program zakończenia szkoły podstawowej dopasowany do potrzeb rozwojowych nastolatków – poszukiwania własnego miejsca w świecie, społeczeństwie i grupie; rozwoju samoświadomości, że mamy wpływ na świat i działanie każdego człowieka ma znaczenie. We współpracy z tutorem młodzież kieruje własnym rozwojem m.in. w obszarach wolontariatu, nowych umiejętności, organizacji.
Kontakt z przyrodą
Szczególnie cenimy czas spędzany na zewnątrz, przy każdej pogodzie, zarówno na aktywnościach sportowych jak i na pracach ogrodowych siejąc, pieląc, podlewając i zbierając plony. Kontakt z przyrodą to niekończąca się inspiracja do poszukiwań i kontynuowania eksperymentów oraz rozwoju praktycznych umiejętności życia codziennego, a także łączenia wiedzy z różnych obszarów.
DLACZEGO WARTO WYBRAĆ NASZE PLACÓWKI
WESPRZYJ NAS